Hrana za trudnice ima veliki utjecaj na zdravlje trudnice i bebe. Tijelo trudnice tijekom trudnoće prolazi kroz velike promjene i treba puno vitamina i nutrijenata. Sve što trebate znati o prehrani u trudnoći saznajte u nastavku.
Raznolika hrana za trudnice
Većina trudnica može zadovoljiti povećane prehrambene potrebe odabirom prehrane u koju su uključene zdrave namirnice. Jednostavan način da si osigurate unos svih potrebnih hranjivih sastojaka je da u prehranu uključite što više vrsta hrane svaki dan. Zapravo, svi obroci trebaju sadržavati najmanje tri različite skupine hrane. Svaka skupina hrane ima korisne tvari za vaše tijelo.
Najoptimalnija prehrana u trudnoći uključuje 5 obroka na dan:
- doručak,
- međuobrok,
- ručak,
- međuobrok i
- večeru.
Hrana za trudnice bi trebala biti lako probavljiva, bez jakih i oštrih začina.
Kruh i žitarice, primjerice tjestenina, cjelovite žitarice, smeđa riža i integralni kruh, imaju veliku hranjivu vrijednost.
Voće i povrće sadrže vitamine, minerale i vlakna. Pokušajte jesti više povrća nego voća zbog šećera koje se nalazi u voću.
Mlijeko i mliječni proizvodi bogati su kalcijem, riboflavinom, cinkom, magnezijem i B6 vitaminom. Meso – govedina, teletina, piletina, puretina, janjetina i ribe sadrže željezo, cink, vitamin B. Bijele ribe sadrže jod, a masne ribe (npr. losos) sadrže Omega 3 i vitamine A, B i D. Pokušajte ribu uvrstiti u svoj jelovnik dva puta tjedno.
Vaše tijelo ne može pravilno funkcionirati ako mu nedostaju hranjive tvari iz bilo koje od tih grupa hrane. Imajte na umu da je vaš cilj tijekom trudnoće jesti širok izbor namirnica. Kad god je to moguće, birajte prirodnu, nemasnu hranu. Čips, na primjer, ne sadrže prehrambene vrijednosti. Vi i vaše dijete imati ćete više koristi od svježeg povrća, voća, i dobrih proteina, poput piletine, ribe, graha ili leće.
Tijekom trudnoće tijelo trudnica se mijenja pa tako trebaju tome prilagoditi i odjeću koja mora biti elastična i udobna. U našoj internetskoj trgovini možete pronaći iznimno udobnu i modernu odjeću za trudnice.
Ne propustite kolekciju haljina za trudnice koje lijepo naglašavaju liniju i trbuščić trudnica!
Koliko hrane vam je u trudnoći potrebno?
Preporučena prehrana namijenjena trudnicama, rodiljama i ženama tijekom dojenja trebala bi obuhvaćati energetsku vrijednost 2500 – 3000 kcal/dan; dnevni unos proteina (bjelančevina) 12 – 15% ukupne energetske vrijednost (1,2 – 1,5 g /kg TM); dnevni unos masnoća ≤ 30% od ukupnog unosa energija te od 55 do 60% energije iz izvora ugljikohidrata.
Vaše tijelo ima povećanu potrebu za hranom tijekom trudnoće. “Jesti za dvoje” znači jesti dvostruko kvalitetnije, a ne količinski dvostruko. Tjekom trudnoće u vašu prehrano trebate uključiti više mikronutrijenata i makronutrijenata kako biste zadovoljili svoje i bebine potrebe. Pravila o tome koliko hrane trebaju trudnice, nema. Svaka trudnica mora slušati svoje tijelo.
Posebno treba voditi brigu da se meso, perad i jaja termički obrade. Ne preporučuju se nepasterizirani mliječni proizvodi, sirevi s plijesnima, hladne salate s kvarljivim namirnicama i sirovi morski plodovi, treba paziti i na adekvatan unos proteina (bjelančevina), željeza, folne kiseline (poželjno hranom koja je bogata folnom kiselinom) te vitamin C.
Hrana za trudnice – što jesti tijekom trudnoće i što izbjegavati?
Hrana za trudnice mora biti raznolika i redovita. U nju moramo uključiti:
Proteine
Protein je ključan za pravilan razvoj fetalnog tkiva, uključujući mozak. Također pomaže kod rasta tkiva dojke i maternice tijekom trudnoće. Čak igra ulogu u vašoj povećanoj opskrbi krvlju, omogućavajući bolju prokrvljenost posteljice i opskrbu vašoj bebi. Prehrana u trudnoći treba biti bogata proteinima. Prepuručeno je u najmanje 3 obroka na dan uključiti proteine.
Dobri izvori proteina uključuju:
- nemasna govedina i svinjetina
- grah
- piletina
- losos
- orašasti plodovi
- maslac od kikirikija
- sir
Kalcij
Kalcij pomaže u stvaranju kostiju vaše bebe i regulira upotrebu tekućine vašeg tijela. U prehranu je potrebno uključiti barem tri obroka koja sadržavaju kalcij. Dobri izvori kalcija uključuju:
- Mlijeko,
- jogurt,
- sir,
- zelje,
- tofu,
- jaja,
- smokve,
- kupine,
- bademi.
Folnu kiselinu
Folna kiselina, igra važnu ulogu u smanjenju rizika od oštećenja neuralne cijevi.
Prehrana u trudnoći mora sadržavati od 600 do 800 mikrograma folne kiseline. Folnu kiselinu možete dobiti iz ovih namirnica:
- Orašasti plodovi,
- pšenične klice,
- naranče,
- kvasac,
- sušeni grah i leća,
- jaja,
- orasi i maslac od kikirikija,
- tamnozeleno lisnato povrće.
Željezo
Željezo, koje sadrži natrij, kalij i vodu povećava protok krvi. Na taj se način osigurava isporuka dovoljno kisika vama i vašoj bebi.
Prehrana u trudnoći mora sadržati oko 27 miligrama željeza dnevno. Dobri izvori ove hranjive tvari su:
- Tamnozeleno lisnato povrće,
- agrumi,
- obogaćeni kruh ili žitarice,
- nemasna govedina i perad,
- jaja,
- suho voće.
Omega – 3 masne kiseline:
Omega-3 masne kiseline bitne su za neurološki razvoj ploda. Prehrana u trudnoći trebala bi sadržati dnevno oko 300 mg Omega 3.
Omega 3 možemo pronaći u:
- Lanenom ulju,
- jajima,
- masnim ribama (losos, skuša, sardine, inćuni).
Hrana koju se preporučuje izbjegavati tijekom trudnoće:
Tijekom trudnoće preporučuje se isključiti iz prehrane:
- Nedovoljno termički obrađeno (sirovo) meso
- Sirova jaja
- Sirove ribe
- Ribe sabljarke, morski pas
- Nepasterizirano mlijeko
- Meke i zrele sireve
- Gljive
- Energetska pića koje sadrže kofein
- Jake začine
- Alkohol
- Brzu i prerađenu hranu
- Grickalice
Osim nekih loših namirnica u trudnoći je poželjeno izbjegavati ili isključiti:
- konzumiranje droga,
- pušenje,
- teške fizičkih poslove,
- psihičko umaranje,
- korištenje lijekova i dodataka prehrani koje liječnik nije odobrio,
- korištenje jakih kemikalija.